Trening Funkcjonalny

Trening Funkcjonalny

Funkcjonalny, znaczy bliski temu co chcesz osiągnąć

Funkcjonalność jest dziś topowym trendem współczesnej fizjoterapii, fitnesu i wielu form treningowych. Niestety niewiele z wypromowanych koncepcji wnikliwie przyjżało się temu, czym właściwie jest funkcjonalność. Stosowane szeroko testy funkcjonalne w zdecydowanej większości nie mają nic wspólnego z Twoją funkcją na codzień lub aktywnością, której chcesz się nauczyć lub udoskonalić. Funkcjonalność to nie zestaw konkretnych ćwiczeń. Funkcjonalność to wnikliwa analiza Twoich możliwości motorycznych, a następnie maksymalne zbliżenie treningu i stosowanych ćwiczeń do Twoich potrzeb i celów ruchowych. Nawet siedzenie za biurkiem jest wielogodzinnym maratonem dla naszego układu ruchu.

Biomechaniczne reakcje łańcuchowe

Efektywna, długotrwała i bezpieczna terapia oraz trening wymagają dokładnego poznania indywidualnych cech motorycznych Twojego organizmu. Nie istnieją złe ćwiczenia, lecz źle dobrane do Twoich możliwości jak i potrzeb. Każda czynność ruchowa wymaga zaangażowania całego ciała we wszystkich 3 płaszczyznach ruchu. Selektywne, często jednopłaszczyznowe ruchy, świadome usztywnianie wybranych okolic ciała jest sztuczne i bardzo dalekie od wszelkich codziennych i wyczynowych aktywności ruchowych.

Różnorodność i kontrola, zamiast wzorc ruchowego

Każda aktywność ruchowa ma określony cel - tylko cele ruchowe można nazwać mianem wzorca. Jednak sposobów na uzyskanie jednego celu jest wiele, a optymalne ich uzyskanie jest w pełni zindywidualizowane. Wzorcem w tenisie jest uzyskanie kontaktu rakiety z piłką zawsze w tym samym punkcie przestrzeni, jednak sposobów na to jest nieskończenie wiele, tak jak nieskonczenie wiele jest sytuacji na korcie. Celem funkcjonalnym jest uzyskanie jak najlepszych możliwości motorycznych, by osiągnąć cel aktywności ruchowej - nie ma tu miejsca na wzorzec ruchowy.

Karol Szapel | Fizjoterapia Neuro-Ortopedyczna

 

Warszawa 2016